Projekt SITA którego beneficjentem jest m.in. Roltec ma na celu stworzenie stabilnego nieorganicznego fotowoltaicznego ogniwa tandemowego o podwyższonej sprawności i trwałości. W przedsięwzięciu finansowanym z funduszy Unii Europejskiej biorą udział uniwersytety, instytuty i przedstawiciele przemysłu.
Stale poszukiwane są rozwiązania, zwiększające sprawność i trwałość ogniw fotowoltaicznych. Szanse na skokowy wzrost wydajności i zmniejszenie kosztu wytworzenia kW energii z m2 powierzchni dają panele tandemowe. Konsorcium SITA opracowuje rozwiązanie łączące ogniwa krzemowe z ogniwami CIGS.
Zadania Roltec w ramach Projektu SITA:
- przemysłowe naniesienie tylnego kontaktu,
- strukturyzacja laserowa (Roltec liderem zadania),
- enkapsulacja modułów,
- ocena zastosowania przemysłowego.
Połaczenie dwóch dojrzałych technologi ma zaowocować powstaniem ogniwa fotowoltaicznego o sprawności przekraczającej 30% i trwałości powyżej 30 lat.
Projekt SITA w liczbach:
SITA ma na celu zbadanie innowacyjnej koncepcji tandemowych ogniw słonecznych z podejściem 2‑terminalowym (2T) w oparciu o dwie technologie: Silicon Heterojunction (SHJ) i Cu(In,Ga)(Se,S) 2 (CIGS) z szeroką przerwą wzbronioną.
Nowatorska koncepcja tandemu – która nie wymaga dodatkowych kabli ani elektroniki – jest możliwa do realizacji dzięki najnowszym osiągnięciom w rozwoju CIGS z szeroką przerwą, osiągających wydajności powyżej 18%. SITA zademonstruje trwałość nowych modułów w realistycznych warunkach zewnętrznych, dostarczając następną generację stabilnych nieorganicznych tandemowych modułów słonecznych o najwyższej sprawności urządzenia (>30%).
Technologia SITA będzie opierać się na modułach SHJ i zwiększy ich wydajność o współczynnik 1,5, przy marginalnym wzroście zużycia najdroższych surowców. To z kolei prowadzi do znacznej redukcji kosztów systemowych związanych z obszarem, sięgających nawet 25% na zainstalowaną moc i odpowiadającego temu obniżenia uśrednionego kosztu energii elektrycznej (LCOE).
Sprawności złączy tandemowych zbliżyły się ostatnio lub nawet przekroczyły granicę Shockleya-Queissera dla urządzeń prototypowych dla pojedynczego złącza. SITA zajmie się pozostałymi ograniczeniami w zakresie stabilności, skalowalności, kosztów produkcji i wpływu na środowisko.
Konsorcium SITA, poza Roltec, tworzą również: Upssala Universitet, Martin-Luther Universität Halle, Univerisité du Luxembourg, Helmholtz-Zentrum Berlin für Materialien und Energie GmbH, imec, Centre National de la Recherche Scientifique, International Iberian Nanotechnology Laboratory, Empa, Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung Baden-Württemberg, Sunplugged, Meyer Burger i Vlaamse Instelling Voor Technologisch Onderzoek N.V.
Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.
Zdjęcie z mikroskopu optycznego
Zdjęcie z mikroskopu SEM
Zdjęcie z mikroskopu SEM
Finansowane przez Unię Europejską. Program: HORYZONT, Nabór: HORIZON-CL5-2021-D3-02, Identyfikator projektu: 101075626.
Horyzont Europa to największy program w zakresie badań naukowych i innowacji w historii Unii Europejskiej. Jego celem jest wsparcie innowacji w Europie w zakresie wyzwań środowiskowych, energetycznych, cyfrowych, geopolitycznych. Budżet programu wynosi 95,5 miliarda euro. Horyzont Europa wzmacnia współpracę naukową w ramach krajów członkowskich Unii Europejskiej, zwiększa wzrost gospodarczy oraz promuje konkurencyjność. Więcej informacji na stronie programu Horyzont.