Roltec już 2024 roku planuje uruchomienie pierwszej w Polsce fabryki cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS. Stopień zaawansowania prac laboratoryjnych w Roltec pozwala nam na rozwijanie produkcji ogniw CIGS na dużą skalę, z zachowaniem najwyższych standardów jakości i powtarzalności.
Projekt obejmuje budowę i uruchomienie zakładu produkcyjnego paneli fotowoltaicznych, w tym hali produkcyjno-magazynowej z aneksem technologicznym i częścią socjalną oraz budynku biurowego wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną.
Panele fotowoltaiczne o wysokiej sprawności produkowane we wrocławskiej fabryce będą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku odnawialnych źródeł energii. Pragniemy realizować naszą Misję tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości. Wierzymy, że nasza strategia biznesowa i inwestycyjna wpisze się w ramy Polityki Zrównoważonego Rozwoju ONZ i UE, pozostając na stałe podstawą naszego podejścia do rozwoju i praktyk operacyjnych.
Niemiecka technologia (Solibro GmbH) wdrażana i stale udoskonalana w Roltec pozwala na komercjalizację rewolucyjnego produktu, który będzie miał znaczącą przewagę w każdym z aspektów (cena, szybkość i łatwość montażu, wydajność, gwarancja, estetyka) nad ogniwami krzemowymi.
Estetyczne, bezramkowe moduły zapewnią stabilną produkcję energii
Projekt w liczbach:
Technologia CIGS
Wytrzymałość, efektywna praca i estetyka sprawia, że CIGS podbija rynek konstrukcyjny i budowlany. Cienkowarstwowe technologie fotowoltaiczne w praktyce wykorzystują fotowoltaikę w przestrzeni miejskiej i architekturze krajobrazu (panele fasadowe), tworząc ekologiczne zintegrowane rozwiązania BIPV (Building-integrated Photovoltaics) i BAPV (Building-attached Photovoltaics).
Dzięki wysokiej absorpcji nawet słabego naświetlenia i niskiemu współczynnikowi temperaturowemu, moduły CIGS cechuje wysoka wydajność nawet w trudnych warunkach. Nietoksyczne i bezpieczne ogniwa podlegają w 98 % recyklingowi. Moduły Roltec znajdą zastosowanie przede wszystkim w tradycyjnej energetyce na potrzeby przedsiębiorstw (farmy fotowoltaiczne).
Copper Indium Gallium and Selenide, czyli CIGS to technologia cienkich ogniw słonecznych (fotowoltaicznych) oparta na osadzeniu czterech pierwiastków (miedzi, indu, galu, selenu) na dowolnym podłożu. Z wielu innych technologii wyróżnia ją najlepsza odpowiedź widmowa, czyli pochłanianie promieniowania. Olbrzymią zaletą naszej technologii jest jej wysoka wydajność przy zużyciu małej ilości materiału.