Przedmiotem projektu SolarBot jest wyeliminowanie istniejących technologicznych przeszkód, poprzez opracowanie i wdrożenie nowej technologii umożliwiającej budowę SolarBotów – urządzeń przeznaczonych do cyklicznego czyszczenia powierzchni kolektorów farm fotowoltaicznych.
Celem głównym prac B+R jest opracowanie i wdrożenie rozwiązania technologicznego, które umożliwi skuteczne usuwanie z powierzchni czyszczonych kolektorów słonecznych zanieczyszczeń zmniejszających wydajność pozyskiwanej energii, w szczególności pyłu pochodzenia organicznego i innych zabrudzeń. Cykliczne czyszczenie powierzchni kolektorów fotowoltaicznych odbywa się w sposób zautomatyzowany w zróżnicowanych warunkach pogodowych (również podczas opadów).
Podstawowe parametry techniczne SolarBota:
- Masa 45kg
- Prędkość przejazdu 1 m/s
- Posuw roboczy głowicy automatycznie dostosowuje się do bieżącego stanu po którym aktualnie porusza się robot czyszczący.
- Prędkość obrotowa przy czyszczeniu dobierana przez program w zależności od stopnia zapotrzebowania.
- Lekka bardzo wytrzymała konstrukcja ze stopu aluminium zapewniająca dużą sztywność całego układu podczas ruchu.
Projekt SOLARBOT w liczbach:
Celem projektu jest stworzenie nowej technologii i rozwinięcie obecnych rozwiązań dotyczących cyklicznego czyszczenia powierzchni kolektorów fotowoltaicznych w sposób zautomatyzowany w zróżnicowanych warunkach pogodowych.
Głównym motywem i uzasadnieniem realizacji projektu są problemy związane z:
- brakiem odporności istniejących na rynku robotów na trudne warunki atmosferyczne;
- niską efektywnością pracy w zróżnicowanych warunkach pogodowych jak: deszcz, śnieg, oblodzenie, itp;
- brakiem możliwości pracy w zanieczyszczonym środowisku, np. przy zanieczyszczonym powietrzu na fermach kurzych, w dużych aglomeracjach miejskich, itp.
- Zakup oprogramowania do modelowania i projektowania mechaniki i układów elektronicznych — 12 960 PLN
- Zakup środków trwałych (maszyn, urządzeń) — 87 320 PLN
- Zakup usługi opracowania systemu wizyjnej kontroli paneli słonecznych — 30 000 PLN
- Budowa 33 prototypów urządzenia.
W wyniku realizacji projektu w 2022 roku wprowadzony zostanie produkt nowy dla rynku i firmy — autonomiczny robot czyszczący
- Liczba przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie — jedno
- Liczba przedsiębiorstw otrzymujących dotacje — jedno
- Liczba przedsiębiorstw ponoszących nakłady inwestycyjne na działalność B+R — jedno
- Liczba przedsiębiorstw wspartych w zakresie prowadzenia prac B+R — jedno
- Liczba przedsiębiorstw wspartych w zakresie wdrożenia wyników prac B+R — jedno
- Liczba nabytych wartości niematerialnych i prawnych — 3 szt
- Liczba wprowadzonych innowacji produktowych — jedna
- Liczba wdrożonych wyników prac B+R — jeden
- Liczba nabytej aparatury naukowo-badawczej — jedna
SolarBoty pracujące w ramach farmy fotowoltaicznej są spięte w jeden system przy pomocy bezprzewodowej komunikacji z serwerem. Tworzą grupę robotów czyszczących sterowanych centralnie przez zaprojektowane w tym celu algorytmy. Aplikacja (dostępna również w wersji mobilnej) dopasuje ruch i czas pracy urządzeń do warunków atmosferycznych danej lokalizacji.
SolarBoty działają w 2 trybach:
W trybie czyszczenia roboty za pomocą inteligentnych szczotek zaprojektowanych specjalnie do tego typu zadań dbają o to aby panele fotowoltaiczne pochłaniały jak największą ilość światła bez względu na kurz czy warunki atmosferyczne.
W trybie inspekcji zaawansowany algorytm przetwarzania obrazów (w podczerwieni i w paśmie światła widzialnego) dokonuje oceny stanu powierzchni i na bieżąco informuje centralę za pomocą łączy radiowych o stanie (kondycji) panela. W tym trybie można również wykrywać uszkodzenia mechaniczne takie jak pęknięcia szkła czy rysy, które wymagają podjęcia interwencji serwisowych.
SolarBoty firmy Roltec posiadają własne niezależne źródło zasilania co czyni je jeszcze bardziej autonomicznymi.
Inwestycja jest zgodna z założeniami:
- Strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu Europa2020 – projekt wpłynie na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i zwiększa poziom inwestycji innowacyjnych na terenie UE. Wnioskodawca dotacji jako firma sektora MŚP rozwija bazę przemysłową, co wpływa na podniesienie konkurencyjności gospodarczej regionu oraz krajowej i europejskiej.
- Zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2020 „Wielkopolska 2020” — jedną z najbardziej perspektywicznych branż jest produkcja maszyn i urządzeń, realizacja projektu bezpośrednio wpływa na realizację celów strategii (cele 4.2, 6.1 i 6.5).
- Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski na lata 2015–2020. Aktualizacja (wdrożenie) nowej technologii produkcji robotów przeznaczonych do cyklicznego czyszczenia powierzchni kolektorów fotowoltaicznych wpisuje się w obszary inteligentnej specjalizacji „Przemysł jutra”.
- Strategię Rozwoju Miasta Poznania 2020+ — projekt wpisuje się w „Nowoczesną przedsiębiorczość”.