Standardowe ogniwa słoneczne CIGS stosują molibden jako tylną elektrodę i osiągają 23% sprawności. Aby jednak móc przekroczyć tę granicę, zbliżając się tym samym do limitu Schockleya-Queissera, postuluje się zmianę paradygmatu i zastosowanie alternatywnej struktury ogniwa.
Celem projektu Hi-BITS jest opracowanie architektury ogniwa słonecznego na bazie CIGS z przeźroczystą, tylną elektrodą, która w przyszłości mogłaby zastąpić molibden.
Przeźroczystość elektrody w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni gwarantuje możliwość absorbcji światła słonecznego z obydwu stron ogniwa, dodatkowo zwiększając jego maksymalną wydajność. Otworzy to również kolejne możliwości zastosowań technologii CIGS. Pasywacja tego kontaktu pozwoli także zredukować grubość warstwy absorpcyjnej, zmniejszając cykl produkcyjny oraz zużycie materiałów.
Nowa struktura ogniwa będzie następnie zastosowana w czterech różnych prototypach modułów fotowoltaicznych: modułach bifacjalnych, modułach ze zintegrowaną warstwą tylnego reflektora, modułach półprzeźroczystych i modułach tandemowych. Prototypy zostaną przetestowane w warunkach zewnętrznych, w czterech różnych lokalizacjach na terenie Europy.
Zadania Roltec w ramach Projektu Hi-BITS:
- strukturyzacja laserowa prototypowych modułów i ogniw słonecznych,
- enkapsulacja prototypowych modułów,
- stworzenie półprzeźroczystego ogniwa słonecznego (Roltec liderem zadania),
zbadanie zgodności modułów z normami i dyrektywami UE (Roltec liderem zadania).
Dodatkowo, Roltec jest odpowiedzialny za opracowanie raportu zgodności prototypowych modułów z wybranymi normami i regulacjami UE w kontekście kilku wybranych zastosowań, m.in. fotowoltaiki zintegrowanej w budownictwie (BIPV) czy agrofotowoltaiki.
Więcej informacji na stronie domowej projektu.
Projekt Hi-BITS w liczbach:
Partnerzy projektu:
- International Iberian Nanotechnology Laboratory (INL)
- French National Centre for Scientific Research (CNRS)
- Center for Solar Energy and Hydrogen Research Baden‑Württemberg (ZSW)
- Uppsala university (UU)
- Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology (EMPA)
- University of Luxemburg (uni.lu)
- Catalonia Institute for Energy Research (IREC)
- Martin Luther University Halle-Wittenberg (MLU)
- Midsummer AB (MIDS)
- Sunplugged – Solare Energiesysteme GmbH (SUN)
- GreenDelta GmbH (GDL)
- Saint Gobain Recherche (SG)
- Avancis GmbH (AVA)
Finansowane przez Unię Europejską. Program: HORYZONT EUROPA; identyfikator projektu: 101122203.
Wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.