Przedmiotem projektu Solar Factory jest wdrożenie przez Roltec własnej nowej technologii oraz uruchomienia na jej podstawie linii produkcyjnej cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych o wysokiej sprawności poprzez nanoszenie i formowanie warstwy CIGS z wykorzystaniem impulsów świetlnych o dużej intensywności.
Technologia PV (panele fotowoltaiczne) osiągnęła poziom gotowości do zrewolucjonizowania systemu elektroenergetycznego, umożliwiając konsumentom produkcję energii na własne potrzeby oraz odprowadzanie nadwyżki do sieci. Mimo to wciąż poszukiwane są rozwiązania, zwiększające sprawność ogniw fotowoltaicznych. Dostępne na rynku ogniwa CIGS II generacji nie osiągają sprawności 18% i stabilności modułów (90% sprawności po 10 latach). Poziom sprawności ogniw stanowi główną potrzebę i zarazem barierę rynku.
Wdrożenie nowej technologii Roltec pozwoli już w drugiej połowie 2022 roku na uruchomienie produkcji ogniw o sprawności 18%, przy obniżonych kosztach produkcji i stabilności standardowo oferowanych modułów (90% sprawności po 10 latach) w stosunku do dotychczas znanych i oferowanych na rynku.
Projekt SOLAR FACTORY w liczbach:
Zgłoszenie patentowe nr P.427122
WYNALAZEK ROLTEC
Usprawniliśmy technologię nanoszenia warstwy CIGS z wykorzystaniem metod próżniowych (metodą odparowywania, metodą rozpylania magnetronowego i selenizacji/siarkowania).
Rozwiązanie technologiczne (wynalazek) prowadzi do istotnego rozwinięcia technologii, w tym m.in:
- Uzyskanie lepszego i kontrolowanego stopnia krystalizacji warstwy CIGS – w tym kontrola składu kryształów w fazie wzrostu
- Uzyskanie warstwy CIGS o niższej chropowatości i większym rozmiarze ziaren (domen krystalicznych)
- Możliwość nanoszenia kryształów o różnym składzie (gradientowe ogniwa) i wysokim stopniu krystalizacji
- Dzięki powyższym uzyskiwane są wyższe sprawności modułów PV
- Skrócenie czasu wytwarzania warstwy CIGS (in-situ oraz post-treatment)
- Obniżenie temperatury potrzebnej do formowania warstwy CIGS – dzięki czemu możliwe jest prowadzenie tego procesu na elastycznych podłożach.
- Obniżenie temperatury potrzebnej do selenizacji/siarkowania – dzięki czemu możliwe jest prowadzenie tego procesu na elastycznych podłożach.
- Wzrost zatrudnienia we wspieranych przedsiębiorstwach – 6,00 EPC;
- Liczba wprowadzonych innowacji procesowych – 1 szt.: nowa technologia produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych poprzez nanoszenie i formowanie warstwy CIGS z wykorzystaniem impulsów świetlnych o dużej intensywności.
- Liczba wprowadzonych innowacji produktowych – 1szt.: cienkowarstwowe ogniwa słoneczne o sprawności 18%, przy obniżonych kosztach produkcji i stabilności standardowo oferowanych modułów (90% sprawności po 10 l.).
- Liczba wprowadzonych innowacji nietechnologicznych – 1 szt.: wprowadzona innowacja marketingowa i organizacyjna.
- Budowa hali o powierzchni 1650,00 m² – kwota kwalifikowana 1 975 600 PLN, całkowita 2 429 988,00 PLN
- Zakup środków trwałych (maszyn, urządzeń, wyposażenia hali produkcyjnej) 20 szt. – kwota kwal. 8 604 400 PLN, całkowita 10 583 412 PLN
- Zakup oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym 1 szt. – kwota kwal. 420 000 PLN, całkowita 516 600 PLN.
- Łączna kwota wydatków kwalifikowanych projektu wynosi: 11 000 000,00 PLN.
- Łączna kwota wydatków całkowitych projektu wynosi: 13 530 000,00 PLN.
W wyniku realizacji projektu w 2022 roku wprowadzone zostaną produkty nowe dla rynku i firmy, tj.: ogniwa fotowoltaiczne o sprawności 18%, przy obniżonych kosztach produkcji i stabilności standardowo oferowanych modułów (90% sprawności po 10 latach) w stosunku do dotychczas znanych i oferowanych ogniw konkurencyjnych na rynku. Wynalazek objęty jest zgłoszeniem patentowym nr P.427122.
- Liczba przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie — jedno
- Liczba przedsiębiorstw otrzymujących dotacje — jedno
- Inwestycje prywatne uzupełniające wsparcie publiczne dla przedsiębiorstw (dotacje) — 8580000,00 zł
- Liczba przedsiębiorstw objętych wsparciem w celu wprowadzenia produktów nowych dla rynku — jedno
- Liczba przedsiębiorstw objętych wsparciem w celu wprowadzenia produktów nowych dla firmy — jedno
- Liczba zakupionych środków trwałych — 20 szt.
- Liczba nabytych wartości niematerialnych i prawnych — 1 szt.
Inwestycja jest zgodna z założeniami:
- Strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu Europa2020 – projekt wpłynie na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i zwiększa poziom inwestycji innowacyjnych na terenie UE. Wnioskodawca dotacji jako firma sektora MŚP rozwija bazę przemysłową, co wpływa na podniesienie konkurencyjności gospodarczej regionu oraz krajowej i europejskiej.
- Zaktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2020 „Wielkopolska 2020” — jedną z najbardziej perspektywicznych branż jest produkcja maszyn i urządzeń, realizacja projektu bezpośrednio wpływa na realizację celów strategii (cele 4.2, 6.1 i 6.5).
- Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski na lata 2015–2020. Aktualizacja (wdrożenie) nowej technologii będącej przedmiotem projektu wpisuje się w obszary inteligentnej specjalizacji „Przemysł jutra”.